przemek

 
akademiaDruku

Stale rosnące zainteresowanie tematem druku i modelowania 3D stwarza coraz większe zapotrzebowanie na kursy i szkolenia z tego tematu. Kursy takie pojawiły się już w niektórych miastach w Polsce – teraz nadszedł czas na Wrocław !

Wspólnie z RabbitForm z Łodzi (Łukasz Brandt i Milena Piskorz), ekipa stojąca za szybko rozwijającą się firmą ZMorph z Wrocławia postanowiła zaznaczyć swoje miejsce na mapie organizując właśnie takie szkolenie. Na pewno pierwsze – na pewno nie ostatnie – bo ilość osób zainteresowanych drukiem rośnie w szalonym tempie.

akademiaDruku

Co będzie można dowiedzieć się na szkoleniu ? Przede wszystkim podstawowe fakty o działaniu drukarki 3D, oraz o przygotowaniu plików z geometrią do procesu druku. Co ciekawe – bardzo duży nacisk będzie kładziony również na temat MODELOWANIA 3D, czyli samodzielnego tworzenia wirtualnych modeli obiektów, z których można potem stworzyć fizyczne prototypy. Dlaczego ? Głównie przez to, że spora część zainteresowanych nie ma pojęcia jak stworzyć swój własny projekt – a jak wiadomo, bycie skazanym na ściąganie projektów z sieci, lub proszenie innych o wymodelowanie części często mija się z celem (na dłuższą metę).

Serdecznie zapraszamy do Wrocławia !

więcej informacji na stronie RabbitForm :

 

http://www.rabbitform.pl/szkolenie-akademia-druku-3d-3d-printing-academy/

UWAGA : W szkoleniu zostaną wykorzystane drukarki marki ZMorph (model 2.0), a uczestnikom po kursie zostaną przyznane specjalne rabaty na zakup sprzętu, filamentu i akcesoriów.

 

Tak jak pisałem wcześniej, prawdopodobnie RepRapowe elektroniki bazujące na chipach Atmela (tak jak Arduino), już wkrótce mogą zostać wyparte przez nowe projekty oparte na trochę innym koncepcie. Potwierdzeniem tego jest całkiem niedawny sukces elektroniki Smoothieboard na portalu Kickstarter. W kilka dni zebrano tam dwa razy więcej funduszy, niż zakładali twórcy.

Co takiego jest w Smoothie, czego nie mają inne typy elektronik sterujących do RepRapów ? Przede wszystkim duża pamięć, więcej pinów, i szybszy zegar – czyli coś dla ‘fast and furious’ wśród pasjonatów drukowania 3D. Poza tym twórcy (Arthur Wolf i Mark A. Cooper) zapewniają, że oprogramowanie nad którym pracują od 3 lat jest w stanie obsługiwać drukarki, frezarki, wycinarki laserowe, a nawet roboty przemysłowe o skomplikowanych kinematykach. Jeśli chcemy mieć maszynę, która ma coś więcej poza standardem – pięc sterowników silników, trzy małe, i trzy duże wyjścia mocy powinny dać nam dużo większą wolność przy tworzeniu bardziej wymagających projektów (nie mówiąc o sporej ilości dodatkowych wyprowadzeń).

Dla sceptyków – warto dodać, że płytka obsługuje też wewnętrzny dysk przez USB (karta SD) oraz złącze Ethernet, które umożliwi sterowanie maszyną przez sieć. Dodatkowo plik z konfiguracją (zawierający między innymi ustawienia prądu silników – na próżno tu szukać malutkich potencjometrów) oraz firmwarem umożliwiają zdalne serwisowanie maszyny i łatwe upgrade’owanie.

Czy to zatem oznacza koniec Teensylu, RAMPSa, oprogramowania Marlin i im podobnych tworów ? Raczej nie, ale na pewno zmiana jest tuż za rogiem – bądźcie czujni ! ;-)

Więcej informacji na stronie http://smoothieware.org/

 

 

 

 

foto Bartek Warzecha

Festiwal Przemiany, który odbył się w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik był z pewnością jednym z najbardziej niesamowitych wydarzeń dotyczących druku 3d w Polsce tego lata. Chyba przede wszystkim dlatego, że nie tylko prezentował same drukarki – od najmniejszych i najtańszych, po wielkie ‘behemoty’ warte dziesiątki tysięcy euro – ale także dlatego, że obfitował w mnóstwo wydarzeń dodatkowych, takie jak wykłady znanych osobistości związanych z drukiem 3D, oraz wystawy znanych designerów projektujących modę drukowaną w trzech wymiarach.

Wśród zaproszonych gości i wykładowców znalazły się takie sławy jak prof. Behrokh Khoshnevis – szef Center for Rapid Automated Fabrication Technologies (CRAFT) na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (eksperymentujący z drukowaniem betonem) oraz Gregory Epps, założyciel firmy RoboFold, zajmującej się wykorzystaniem robotów w wytwarzaniu obiektów.

Wygląda na to, że tegoroczna jesień pod względem aktywności medialnej i społecznościowej bije na głowę poprzednie sezony – co nie jest wcale takie przypadkowe, biorąc pod uwagę rozrost rynku cyfrowej fabrykacji (pisze o tym m.in. firma Wohlers Associates w swoim raporcie na 2013 rok). Mamy nadzieję, że na tym nie koniec w tym roku (do grudnia jeszcze sporo czasu, a już szykują się nam jeszcze Dni Druku 3D w Kielcach).

Więcej o przebiegu wspomnianego festiwalu i najbardziej interesujących trendach można przeczytać na http://centrumdruku3d.pl/festiwal-przemiany-w-cn-kopernik-w-warszawie/ oraz http://reprapforum.pl/news.html

Relację z Przemian zapowiedział też Kamil Dziadkiewicz, twórca pierwszego polskiego bloga o druku 3D – Reality Maker.

Przemiany festiwal

 Posted by przemek on 4 September 2013  Bez kategorii, Wydarzenia  No Responses »
Sep 042013
 
przemiany mailer wstep pl

W czwartek 5 września zaczyna się w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik festiwal Przemiany. Dlaczego warto tam być ?

przemiany mailer wstep pl

Chociażby dlatego, że jest to wydarzenie poświęcone w całości nowoczesnym technikom fabrykacji , a szczególnie drukowi 3D – w kontekście takich dziedzin jak design, moda, sztuka i technologia. Aby w pełni zrozumieć znaczenie tegorocznych ‘Przemian’ wystarczy przyjrzeć się wykładom i wystawiającym :

Na wystawie będzie można obejrzeć pracę takich twórców jak:

AmniosyA Studio
Contour Crafting
Dirk Van Der Kooji
Fashion Digital Studio
Ground 3D
Materialise
Oskar Zięta
RoboFold
Wieland Schmidt & Voxeljet
Within Lab
XYZ Shoes

a otwarte warsztaty z druku 3d poprowadzą :

Bibus Menos (m.in Stratasys Objet)
Bridge (co-design w meblach)
Digital Forming (masowa personalizacja)
ZMorph (modelowanie obiektów pod kątem druku 3D)
Jorge & Esther (cyfrowe krawiectwo)
MakerBot (Replicator2)
Omni3D (m.in RapCraft)
Robots In Gastronomy (drukowanie żywności)
Solveere (m.in MCor Iris)

do tego kilka ciekawych wykładów wygłoszą :

Siavash Mahdavi (Digital Forming, Within Lab / Wielka Brytania)
Riccardo Bovo (Digital Forming / Wielka Brytania)
Marketa Gabrielova (Materialise / Czechy)
Katarzyna Chojnowska (Bibus Menos / Polska)
Maciej Patrzałek (Solveree / Polska)

Wygląda na to, że będzie się działo.. zapraszamy !

 

 

Druk 3d przestaje być czymś nowym, i coraz bardziej wtapia się w to jak funkcjonuje nasze społeczeństwo, biznes i technologia. Drukowanie obiektów wielkości pudełka zapałek , lub kubka nie ma już  takiego ‘wow factor’ jak kiedyś, i postrzegane jest już jak naturalny postęp w rozwoju technologii. Nietrudno też wyobrazić sobie, że kiedyś każdy będzie miał w domu drukarkę, i wytwarzał artykuły codziennego użytku. Ciągle jednak nie wiemy, jakie zmiany przyniesie materializowanie obiektów w naprawdę dużej skali – domów, samochodów, lub dużych struktur przestrzennych.

Ciekawym przykładem jest chociażby model Astona Martina drukowany na drukarce Solidoodle (150x150x150mm pola roboczego), która używa technologii FDM, dowodząc, że za pomocą ‘taniego’ druku 3D można wykonać bardzo wiele.

Co jednak stanie się jeśli przeniesiemy do naprawdę potężnej skali ? Próbuje to pokazać Bastian Schaefer, zajmujący się projektowaniem przyszłościowych samolotów. Bardzo złożony design nawiązujący do organicznych szkieletów lub struktury kości, byłby niemożliwy lub bardzo trudny do wykonania tradycyjnymi metodami. O tym z czego wynika taka forma oraz co może zmienić się w naszych podróżach w przyszłości można się dowiedzieć w jego krótkim i inspirującym wykładzie.

bastian

[link]

© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha