Feb 172013
 
3D_Printing-infographic

Osobiście mam pewną słabość do obrazków zawierających dużą ilość informacji na ogrniczonej powierzchni. Słowem lubię sobie pooglądać/poczytać przeróżne infografiki. Poniżej zebranych jest kilka takich grafik na temat druku 3d, które ostatnio pojawiły się na sieci.

Swoją droga ciekawe kiedy pojawią się analogiczne info-obiekty rzczywiście drukawalne w 3d?

 

Tip: Klikij na minaturkę, aby pokazać obrazek w pełnej rozdzielczości.

Na pierwszy ogień dwie grafiki od Sculpteo ogólnie opisujące druk 3d:

3D_Printing-infographic-min                           infographic-Sculpteo-mini

Czytaj dalej »

 

Kilka miesięcy temu Sieć obiegły filmiki przedstawiające urządzenie LeapMotion czyli ultra-dokładnego następcę Kinecta na sterydach (za jedyne 70 USD).

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Choć dla konsumentów urządzenie ma być dostępne od lutego przyszłego roku, to już dziś przy pewnej dozie szczęścia można otrzymać development kit. Od kilku dni firma rozsyła w partiach Leapy do ponad 26000 deweloperów z całego świata, którzy do dziś zgłosili się po zestawy.

Jeśli urządzenie spełni pokładane w nim nadzieje, to sądzę, że za dwa lata wszystkie nowe laptopy będą miały Leap’a wmontowanego domyślnie obok touchpada.

Trudno mi sobie wyobrazić jak to wpłynie na cyfrową fabrykację, ale jestem pewien, że już niedługo zobaczymy Leap’a w zestawieniu np. z drukarkami 3d.

 

Sezon ogórkowy mamy w pełni. Ten czas można przeleżeć na plaży, albo… remontować mieszkanie. Wybierając tą drugą opcję użyłem ostatnio drukarki i skanera 3d, aby wspomóc wykończenie wnętrz. Oto mała foto-relacja.

Jedna ze ścian w mieszkaniu wyglądała bardzo pusto – szczególnie z kablem do kinkietu na środku.  Jednocześnie w okolicy znalazła się intrygująca dalekowschodnia maska.

Już od kilku tygodni miałem pomysł, żeby połączyć jedno z drugim, a teraz w wakacje znalazł się po temu czas. Maska ma wgłębienie w tylnej części – w sam raz, żeby coś tam zmieścić.

Zaprojektowałem w kilka chwil uchwyt do maski w Google Trimble SketchUp. Cylindryczny kształ uchwytu nie pasuje do maski. Ale od czego mamy technikę XXI wieku?

Zeskanowałem maskę używając popularnego zestawu DAVID Laserscanner. Czytaj dalej »

 

Skanowanie 3d staje się coraz popularniejsze. Jednak mimo rozwoju software przeskanowany obiekt wciąż wymaga sporo pracy zanim będzie można go wydrukować. Tutaj jest świetny tutorial na temat tego jak poradzić sobie z typowymi problemami w wirtualnym obiekcie powstałym przy skanowaniu.

Zadziwia to jak wielu narzędzi (na szczęście darmowych) trzeba użyć żeby osiągnąć dobre rezultaty. To tylko oznacza, że wciąż nie ma trójwymiarowego odpowiednika wszechmocnego Photoshopa (czy może raczej Gimpa).

Jan 302012
 

Austriacka firma Profactor stworzyła software ReconstructMe do skanowania obiektów 3d za pomocą Kinecta. Ktoś mógłby się zapytać co w tym nowego? Wszak Kinecty są w końcu dostępne od ponad roku i od początku umożliwiają skanowanie obiektów.

Owszem, ale zazwyczaj taki skan np. głowy da obraz tylko z jednej strony – możemy przeskanować twarz, ale już potylica modelu to będzie dla nas terra incognita. Nowatorskość software budowanyego przez Profactor polega na tym, że będzie on mógł skanować obiekty ze wszystkich stron, jeśli się przejedzie Kinectem dookoła. W efekcie kilku minut przesuwania Kinectem powstaje plik STL.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Niestety wygląda na to, że nie będzie to open-source. Za to firma poszukuje ochotników do beta-testów, więc jeśli macie czas i Kinecta to jest okazja się tym pobawić.

Myślę, że to jest bardzo dobry kierunek rozwoju. Jeśli jeszcze udałoby się zrobić tak, żeby takie Kinectowe kamerki były montowane w urządzeniach przenośnych (są już plany, żeby pojawiły się w laptopach) to skanowanie 3d stanie się popularne.

Jest co prawda darmowe oprogramowanie 123D Autodesk (wcześniej znane jako projekt PhotoFly), które pozwala wyciągnąć model 3d z serii zwykłych zdjęć. Wygląda obiecująco, ale mi nigdy nie udało się zrobić dobrego modelu w tym sofcie, choć próbowałem 2 lub 3 razy. Może macie lepsze doświadczenia z tym programem Autodesku?

Via Fabbaloo

EDIT: jeden z czytelników (dzięki ViresX!) zauważył, że ten software jest już do ściągnięcia za darmo do zastosowań niekomercyjnych stąd: http://reconstructme.net/downloads/ Posiadacze Kinectów – myślę, że nie trzeba Was namawiać ;-)

© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha