Jan 102012
 

Kolejną nowinką z targów CES jest projekt firmy 3D Systems pod nazwą Cubify. Jest to próba wejścia tego giganta w świecie przemysłowego druku 3d na rozwijający się w błyskawicznym tempie rynek druku domowego/indywidualnego. Za 3D Systems stoją pieniądze liczone w setkach milionów dolarów, więc choć zdecydowanie nie jest to open-source, to warto zwrócić na Cubify uwagę, bo z pewnością będzie to miało wpływ na całą scenę druku 3d. Uruchomiona dziś strona cubify.com pozwala zorientować się co do celów projektu.

Po pierwsze Cubify to platforma wymiany usług. Podobnie jak na Shapeways czy Ponoko twórcy mogą wystawiać tam swoje wirtualne sklepiki, w których kupić można czy to gotowy wydruk czy też plik 3d.Istotne jest to, że wydruk może być realizowany albo przez zaplecze przemysłowych drukarek 3D Systems, albo przez jednego z użytkowników portalu posiadającego w pobliżu zamawiającego drukarkę domową. Można więc powiedzieć, że ta druga opcja to swego rodzaju drukowanie w chmurze (przez analogię do cloud-computing).

Po drugie docelowo na stronie będą się znajdowały liczne, napisane przez zewnętrznych deweloperów, aplikacje pozwalające na proste modyfikowanie obiektów.  Jeśli zrealizowane zostaną zapowiedzi marketingowe będzie można zacząć od “czystego” obiektu np. buta czy kubka i dodać do niego różne dodatki tak by stworzyć swoją własną, unikalną kreację. W podobnych sposób działają już dziś usługi takie jak np. MyRobotNation czy Lightpoem realizowany przez Shapeways.

Po trzecie częścią platformy Cubify jest drukarka Cube. Wyglądem przypomina designerską wersję drukarki UP! i trzeba przyznać, że za wzornictwo należą się 3D systems brawa. A co z możliwościami? Obszar wydruku ma dość standardową wielkość i wynosi 140 x 140 x 140 mm. Pojedyncza głowica będzie drukowała z plastiku ABS z wielkością warstwy 0,125mm. Co ciekawe taka konfiguracja drukarki raczej wyklucza podgrzewany stół więc zastanawiające jest jak będzie wyglądała kwestia podwijających się rogów wydruku. Nie podano prędkości głowicy, ale jeśli wnioskować na podstawie dostępnych filmików, to Cube nie wygląda na demona prędkości. Wygląda też na to, że drukarka ta będzie posiadała własne, zamknięte (closed-source) oprogramowanie, na które licencja będzie powiązana ściśle z hardware. Wygląda… bo drukarka nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży. Znamy już natomiast cenę – Cube będzie kosztowała 1299 USD.

Jak widać Cubify to całościowe podejście do tematu druku domowego. Nie proponując raczej nic nowatorskiego pod względem technicznym 3d Systems chce zdobyć rynek kompleksowymi usługami i prostotą obsługi. To model biznesowy znany od kilku lat np. z rynku konsol do gier gdzie hardware połączony jest ściśle ze sklepem z grami oraz rozgrywkami sieciowymi. Jeśli pociągnąć tą analogię dalej to spośród konsol Cube najbardziej przypomina konsolę Nintendo Wii – przeznaczoną raczej do użytku rodzinnego niż dla “hardkorowych” graczy.

Tak czy inaczej Cubify to znak czasów – domowy druk 3d zdecydowanie wychodzi z niszy fanów techniki i wchodzi “pod strzechy”. Rok 2012 zapowiada się bardzo ciekawie.

 

  4 Responses to “Cubify – kompleksowa platforma 3d”

  1. Hej. Redaguję bloga informacyjnego – skupiam się na nowinach z okolic śląska,
    ale dodaję dodatkowo wskazówki i materiały z przeróżnych dziedzin życia.
    O ile masz wolę – wstąp do mnie, zarzuć linka, pinga.
    Pozdrawiam!

  2. Całkiem dobry design bloga. We własnym zakresie tworzony czy też to szablon?

  3. Pasjonujące… aż zgłębie temat bardziej, bo zostałem zainspirowany…

    Lecz najpierw idę na snowboard, trzeba się zrelaksować
    10/10. Naprawdę!

  4. Bardzo ciekawy artykuł,chociaż na drukarkach niezbyt się znam ,wiem natomiast co potrafią . Korzystam z usług platformy 3d designers gdy mam ochotę coś fajnego wydziwić do domu, ale sporo się czyta o zastosowaniu ich w medycynie i przemyśle…

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha