SLA

Wspominany już na łamach DesignFurtures projekt drukarki SLA Juniora Veloso doczekał się w końcu komercyjnej realizacji. Długi czas chodziły słuchy, że idea została zablokowana przez kwestie patentowe. Ale kilka dni temu na blogu projektu pojawiły się wpisy informujące, że można zamawiać zestawy do montażu poprzez serwis Indiegogo. Pełny zestaw kosztować ma aż 4000 USD i z powodu tej wysokiej ceny twórcy zdecydowali się na stworzenie również kilku tańszych zestawów/opcji o różnych stopniach kompletności. Warunkiem realizacji projektu jest zebranie przez crowdfounding w 2 miesiące 300 000 USD, ale patrząc po tym, że w ciągu 3 dni zebrano ponad 60 000 USD, to są na to spore szanse.

Jeśli sprawa wypali będzie to krok milowy w domowym druku 3d. Duzi komercyjni gracze będą musieli poważnie opuścić ceny swoich drukarek albo pogodzić się z utratą części rynku. Wszystko wskazuje też na to, że ta drukarka będzie nie tylko dokładniejsza od potomków RepRapa, ale najprawdopodobniej też szybsza. Jestem w stanie się założyć, że jeśli patenty ostatecznie nie staną na przeszkodzie, to w ciągu roku powstanie też popularna open-sourceowa wersja takiej drukarki. Mam już nawet dla niej nazwę: RepSLAp ;-)

  4 Odpowiedzi do “Pierwsza domowa drukarka SLA – już można zamawiać”

  1. Szybsza?
    Wiadomo, że utwardza od razu całą warstwe ale niestety nie udało mi się jeszcze trafić na informacje o czasie wydruku na sprzęcie tutaj opisanym.

    PolyJet lub SLA nie są aż tak szybkie. Rozmawiałem na targach z Panem, który zajmował się dystrybucją takich „wypasionych” i drogich drukarek (najtańsza ~ 70 tys zł) wspominał, że przy średniej wielkości obiekcie drukuje około 2 mm przez 3-3,5 godziny.

  2. Ok wiadomo już ile drukuje, sprzęcik daje około 1,5 cm na godzine co jest świetnym wynikiem! :)

  3. Super! Świetnie, że się w końcu udało.
    Miejmy nadzieję, że reprap nadal będzie miał się dobrze :)

  4. Strona na Indegogo już nie działa, udało się zebrać wymaganą kwotę? Projekt nie umarł?

 Zostaw odpowiedź

(required)

(required)

Możesz użyć również HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha