Feb 082012
 

Kilka dni temu pojawił się bardzo użyteczny online’owy generator firmware Marlin.

Marlin to następca firmware’ów 5D i Sprinter (o czym pisaliśmy w poradniku software’owym), który ma zastosowanie w szerokiej gamie drukarek na różnych elektronikach. Podstawową cechą Marlina jest to, że patrzy on “do przodu” na kolejne polecenia/linijki gcode i “inteligentnie” koryguje ruchy głowicy, tak by gładko wejść w następną prostą. Efektem jest zniknięcie charakterystycznych dla Sprintera “przerysowanych kantów” na okrągłych przedmiotach wynikających z krótkich przestojów głowicy pomiędzy kolejnymi poleceniami. Ponadto Marlin oferuje też wiele innych udoskonaleń włączając w to obsługę panelu LCD, który może nam pomóc w sterowaniu drukarką. Jeśli więc ktoś nie pracuje jeszcze na swoim RepRapie na Marlinie to najwyższy czas się przesiąść.

Automatyczny generator jest bardzo (jak na tego typu software) przyjaznym dla użytkownika narzędziem. Umożliwia wybór wielu parametrów takich jak rodzaj elektroniki, której używamy, wielkość obszaru roboczego, rodzaj termistora, inwertowanie ruchu w poszczególnych osiach czy baudrate. Do każdego parametru jest krótki opis co on oznacza i jakie wartości są rekomendowane.

Po kliknięciu “buduj” dostajemy możliwość ściągnięcia do wyboru:

  • pliku config.h z pomocą którego możemy sami skompilować Marlina i wrzucić go na naszą elektronikę (to nie jest trudne – na dole tej strony jest opis krok po kroku jak to zrobić),
  • skompilowanego pliku hex, który należy już tylko uploadować na drukarkę, oraz
  • co jest chyba największą zaletą tego narzędzia, zzipowanej paczki software, gdzie wystarczy podłączyć drukarkę, uruchomić plik, a reszta stanie się automagicznie.

To bardzo użyteczne narzędzie dla każdego, kto chce po prostu drukować i nie ma czasu czy ochoty wnikać w zawiłości firmware. Dla innych osób generator będzie dawał możliwość łatwego eksperymentowania z różnymi parametrami. Tak czy inaczej gorąco polecam!

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha