Jak należy rozumieć druk 3D i do czego można go wykorzystać? Jak sprawić aby ta błyskawicznie rozwijająca się technologia, rzeczywiście wprowadziła znaczące zmiany w życiu każdego człowieka? Do tej pory mówiło się tylko, że jej zastosowanie jest szerokie i można stworzyć wszystko. Prawie każdy kto słyszał o drukarce 3D od razu kojarzy ją z możliwością wydrukowania kolejnej maszyny bądź stworzenia pistoletu. Jednak nie każdemu potrzebna jest broń, która jest nielegalna i niebezpieczna. Nie każdy też będzie bez końca powielał swoje urządzenie. Co możemy wytwarzać za jego pomocą? Myślę, że przede wszystkim trzeba zastanowić się co odróżnia druk 3D od powszechnie stosowanych technologii fabrykacji. Jeżeli będziemy rozpatrywać tę kwestię w kategorii tworzenia plastikowych obiektów, od razu przyjdą nam do głowy formy wtryskowe. Masowa produkcja sprawia, że cena jednego elementu jest niewiarygodnie mała a czas wytworzenia krótki jak mrugnięcie okiem. Niestety wyprodukowanie formy nie jest już tak szybkie ani tanie, koszt jest wysoki i tylko w przypadku bardzo dużej produkcji, opłaca się go ponieść. Tak więc, jeżeli chcemy produkować plastikowe obiekty w małej ilości, druk 3D z pewnością opłaci się bardziej.
Asortyment dostępny dziś w sklepach, opiera się na pewnych standardach. Na potrzeby masowej produkcji zostały stworzone rozmiary ubrań, atlas antropometryczny zawiera zbiór danych, które są efektem uśrednienia najczęściej występujących wymiarów. Mowa tutaj o wzroście, obwodzie pasa lub klatki piersiowej, średniej długości nogi lub szerokości stopy. Podział na rozmiary został stworzony w oparciu o te informacje. Dzięki temu przy małym nakładzie finansowym, powstają niezliczone ilości powtarzających się produktów. W obrębie danego modelu, jedyny wybór jaki mamy to S, M lub L. Prawda jest jednak taka, że kształt ludzkiego ciała jest niepowtarzalny i nie można go przypisać do żadnej grupy. Nigdy nie zdarzy się ktoś idealnie wpasowujący się w zbiór standardów. Zawsze znajdzie się miejsce, w którym coś nie pasuje. Przyzwyczailiśmy się do tego i tolerujemy te niedokładności. Liczymy się z tym, że nie każda rzecz będzie dla nas idealna. Bywa, że musimy zrezygnować z zakupu ale nie złościmy się na producenta, ponieważ to jedyne co może nam zaoferować. Pozostaje nam zwrócić się do konkurencji, której standardy są bardziej zbliżone do naszych potrzeb.
Jeżeli jednak ktoś dałby nam wybór, czy bylibyśmy skłonni z niego skorzystać? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Wizja kupna dowolnych produktów, idealnie odpowiadających naszym potrzebom zmieniłaby rzeczywistość każdego klienta. W jednej chwili znikają wszystkie problemy związane z przymiarką . Wystarczyłoby opierać wyroby na trójwymiarowym skanie ciała. Nie ma w tym nic abstrakcyjnego. Już dziś pojawiają się pierwsze ubrania, które zostały skrojone przy pomocy skanera 3D. Stosując tę metodę bardzo szybko otrzymujemy idealne odwzorowanie sylwetki. Program umożliwia nam dopasowanie wirtualnego ubrania, dzieli je w odpowiednich miejscach i rozkłada na siatkę, która jest bazą do stworzenia wykroju. Po zszyciu nie potrzebujemy dodatkowych przymiarek i przeróbek, wybrany przez nas model odzieży pasuje idealnie, otrzymujemy rzeczywisty obiekt, gotowy do użycia. Czeka nas prawdziwy przełom w świecie dopasowanym do indywidualnych potrzeb człowieka.
Warto spojrzeć na druk 3D przez pryzmat personalizacji. Gdy zastanowimy się przez chwilę, wiele obiektów, otaczających nas na co dzień, mogłaby służyć nam lepiej. Dedykowanie ich konkretnym potrzebom, zmieniłoby życie każdego konsumenta. Na bezbłędnym dopasowaniu do ciała się nie kończy, możemy zdecydować o kolorze obiektu, materiale z jakiego będzie wykonany, jego fakturze lub licznych detalach i funkcjonalnościach. Ludzie różnią się nie tylko sylwetką ale i upodobaniami. Wszystko tak pięknie brzmi, ale każdy kto choć trochę zagłębił się w świat druku 3D wie, że nie ma jeszcze dostępnych materiałów, które umożliwiłyby drukowanie wygodnych ubrań, lecz nie warto się tym teraz przejmować. Dziedzina ta rozwija się w bardzo szybkim tempie i codziennie powstają nowe rozwiązania i zastosowania. Można już drukować kilkoma rodzajami plastiku, metalem, drewnem, ceramiką, gumą oraz czekoladą. Być może jutro zostanie stworzony materiał, który zmieni oblicze naszej garderoby. Może nie będzie to klasyczna tkanina ale tworzywo, które da nam zupełnie nowe spojrzenie na strój? Rewolucyjne dla świata mody, które na stałe zaistnieje w naszym życiu, warto więc dokładniej przyjrzeć się dostępnym materiałom.
Personalizacja znajduje swoje zastosowanie nie tylko w odniesieniu do ubrań, których każdy z nas potrzebuje. Jest niezastąpiona również w medycynie, gdzie protezy lub implanty muszą być stworzone idealnie na potrzeby pacjenta. Także narzędzia są obecnie tworzone do naszych indywidualnych wymagań, wzrasta dzięki temu komfort, bezpieczeństwo i efektywność wykonywanej przez nas pracy. Wobraź sobie młotek lub myszkę, która idealnie leży w naszej dłoni albo kask ochronny komfortowo dopasowany do kształtu głowy.
Druk 3D nie może być postrzegany jako alternatywa dla istniejących technologii. Jest czymś zupełnie nowym i wyróżnia się niepowtarzalnymi właściwościami. Daje nam możliwości, których nie znajdziemy w innym miejscu, dlatego konieczne jest zrozumienie i poznanie sposobu działania. Uważam, że do wytworzenia funkcjonalnego obiektu, potrzebne jest minimum wiedzy z tego zakresu. Gdy jesteśmy bogatsi o potrzebne informacje, w świadomy sposób możemy projektować obiekty i w pełni korzystać z tej technologii. Już podczas tworzenia koncepcji powinnyśmy założyć, że finalnym etapem będzie drukowanie produktu w trójwymiarowej przestrzeni, inaczej może spotkać nas seria niepowodzeń. Pojawiają się wtedy opinie, że druk 3D jest niedokładny, nieodpowiedni, zły lub słabo rozwinięty. Prawda jest inna, każda dziedzina wymaga pewnego doświadczenia a w przypadku druku 3D bardzo szybko można je zdobyć. Dlatego każdy, przy jego pomocy, jest w stanie tworzyć wedle własnego uznania co tylko sobie wymarzy.
Paula Szarejko
Użytkownik personalnego fabrykatora marki ZMorph
Zapraszam do polubienia mojej strony na FB
Druk 3D mnie zachwyca i jednocześnie trochę przeraża. Za pomocą tego druku można zrobić praktycznie wszystko i wydaje się, że powoli człowiek przestaje być potrzebny.
Medycyna i druk 3D muszą iść razem ponieważ dają możliwość szybkiego produkowania custom’owych implantów a w przyszłości np. narządów do transplantacji Ale to za jakiś czas.
Bardzo ciekawy wpis i cały czas trzymam kciuki i staram się śledzić rozwój druku 3D w medycynie.