SLA

Nikt nie wątpi, że drukarki pracujące w technologii FDM (układanie ścieżek z roztopionego plastiku) dominują na dzisiejszym rynku domowego druku 3d. Natomiast jest niewielka grupa fanów, którzy eksperymentują z technologią SLA (selektywne naświetlanie płynnych materiałów światłoutwardzalnych). Zobaczmy jak im idzie…

W największym skrócie w technologii SLA (Stereolitography) chodzi o to by powierzchnię kuwety z płynną żywicą oświetlić światłem o określonej częstotliwości, co spowoduje polimeryzację i utwardzenie warstwy żywicy. Światło to aplikuje się miejscowo albo za pomocą lasera i sterowania miejscem padania wiązki, albo za pomocą rzutnika, który wyświetla danej warstwy i utwardza całą warstwę na raz. Po utwardzeniu warstwy obiekt jest przesuwany wgłąb kuwety i tworzona jest kolejna warstwa, która przykleja się do poprzedniej.

Od lat istnieją duże, drogie, przemysłowe drukarki pracujące w oparciu o SLA. Natomiast w domowych warunkach ta technologia dopiero raczkuje. Jej potencjalną wielką zaletą jest dokładność znacznie większa niż przy FDA (szczególnie jeśli chodzi o wielkość szczegółów) oraz, przy zastosowaniu technologii rzutnikowej, spora prędkość (bo tworzona byłaby cała warstwa na raz). Takie drukarki są też praktycznie bezgłośne, gdyż cała mechanika sprowadza się do poruszania osią Z o ułamek milimetra co kilka sekund. Ponadto sterowanie też jest banalnie proste: po pocięciu na warstwy na start wystarczy prosty program do regularnego poruszania stołem roboczym i… Powerpoint w trybie automatycznej zmiany slajdów do wyświetlania kolejnych warstw na projektorze. Minusem SLA jest to, że nawet teoretycznie trudno wyobrazić sobie tworzenie jednego obiektu z różnych materiałów czy kolorów.

Jednym z najgłośniejszych projektów z kręgu domowego SLA jest drukarka (closed source) niejakiego Juniora. Stał się on kilka miesięcy temu na chwilę mini-celebrytą społeczności drukarzy po tym jak opublikował filmiki pokazujące świetną jakość wydruków. Jednak od jesieni jego blog zamilkł, a on sam wskazywał w innych miejscach na kwestie sporów patentowych (dzięki mikromaker!) jako przyczyny przerwania obiecujących prac. Kilka dni temu jednak Junior dał znak życia na swoim blogu i stwierdził, że prace są kontynuowane, więc może udało się obejść patenty

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

Inny ciekawy otwarty projekt pojawił się niedawno na Thingiverse. Jego twórca chce zbudować opartą o projektor drukarkę za mniej niż 200USD. Czy mu się to uda zobaczymy, ale nawet gdyby koszt okazał się trzykrotnie większy, to i tak byłby to spory sukces. Do niedawna wydawało się, że niezależnie od kosztów samej drukarki sporym blokerem dla domowego rozwoju technologii SLA był koszt żywicy światłoutwardzalnej. Natomiast twórca pomysłu z Thingiverse wskazał na firmę Bucktytown Polymers która sprzedaje żywice utwardzane bliskim ultrafioletem po cenach… niższych niż koszt PLA. Mówiąc w przenośni i dosłownie stawia to sprawę w zupełnie nowym świetle.

Osoby chętne do zgłębiania tematu zapraszam również do innych źródeł:

  • Wiki grupy pracującej nad różnymi drukarkami SLA i nie tylko
  • 3dlprint.com – blog fana druku 3d, który eksperymentuje z rzutnikiem
  • Szczegółowy opis budowy drukarki opartej o laser na instructables

Ciekawe kiedy w Polsce ktoś odważy się wyruszyć na tą wyboistą na razie ścieżkę.

  2 Responses to “Żywica światłem traktowana – technologia SLA w domu”

  1. Badawcze spojrzenie na sprawę, każdy winien przeczytać oraz zaznajomić się
    z motywem. przenośne umywalki, wynajem wc, ekskluzywne kontenery sanitarne (paramore.pl) magazynowe, przyczepy wc,
    ogrodzenia lekkie

  2. Dzisiaj bez trudu można już kupić na platformie 3D Designers żywicę akrylową fotoutwardzalną w palecie kolorów CMYK. Dodatkowo można kupić kolor biały, aluminium, miedź, przezroczysty, złoty, srebrny, perłowy oraz fluorescencyjny. Można też skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na platformie. Czas nie stoi w miejscu i to co kiedyś stanowiło problem, dzisiaj jest już codziennością.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha