Dec 132011
 

Jeśli lubicie majsterkować z elektroniką albo po prostu czasem potrzebujecie przenośnego źródła prądu, zapewne nie raz zdarzyło się wam głowić nad tym jak w domowych warunkach połączyć w trwały i odporny na wstrząsy sposób kilka baterii. Na portalu Thingiverse uzytkownik obijuan dodał niedawno sprytnie skonstruowany obiekt, który po wydrukowaniu załatwia tą kwestię – przynajmniej w odniesieniu do walcowatych baterii popularnych typów AAA, AA, R14 (C) i R20 (D). Takie okrągłe baterie są w praktyce chyba najtrudniejsze do “opanowania” za pomocą taśmy klejącej czy innych tego typu wynalazków. Jak zabrać się do drukowania?

Domyślnie można ściągnąć gotowy do druku plik STL z pojemnikiem na 4 małe lub 4 duże “paluszki”. Natomiast jeśli ktoś jest zainteresowany inną ilością baterii lub bateriami innych typów należy ściągnąć plik o rozszerzeniu SCAD. Takie pliki otwierane są przez darmowe narzędzie OpenSCAD. Po jego zainstalowaniu i otwarciu w nim pliku SCAD mamy możliwość wyboru typu i ilości baterii oraz ewentualnie modyfikacji innych parametrów pojemnika np. grubości ścianek – patrz obrazek. Potem wystarczy już tylko nacisnąć F5 aby zwizualizować nasz pojemnik, F6 aby go wyrenderować oraz wyeksportować jako plik STL.

Taki plik już bezpośrednio ładujemy do naszego ulubionego programu do drukowania i po 30 minutach pracy drukarki, voila!, mamy gotowy pojemnik. Jeszcze tylko chwila na przykręcenie śrubek M3 (np. pozostałych po rozkręcaniu starego komputera), które będą trzymały baterie i przewodziły prąd i już możemy się cieszyć bardzo solidnym i praktycznym pakietem baterii. Uwaga praktyczna ode mnie: nie próbujcie lutować połączeń między poszczególnymi śrubami. Ciepło lutownicy szybko upłynniłoby plastik i popsuło konstrukcję. Zamiast tego świetnie działa połączenie sąsiednich śrub kilkukrotnie owiniętym dookoła nich drutem.

Osoby z zacięciem do tworzenia nowych przedmiotów zachęcam do bliższego zapoznania się z OpenSCADem – to małe, ale potężne narzędzie do parametrycznego tworzenia obiektów 3d. Prosty język skryptowy w OpenSCADzie pozwala na szybkie tworzenie trójwymiarowych rzeczy – szczególnie takich, które mają “inżynierski”, łatwo dający się opisać matematycznie kształt.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha