Ósmego marca w krakowskim Bunkrze Sztuki otwarta zostanie wystawa prezentująca instalację ‘Przestrzeń Rozwiązań’. Zaprojektowana przez Michała Piaseckiego i Magdalenę Jurkowską instalacja jest jedną z trzech ekspozycji będących częścią Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz. Przedstawiać ona będzie prawie 60 modeli wydrukowanych na drukarkach typu RepRap, ilustrujących ideę parametrycznej przestrzeni. Oficjalny tekst opisuje to tak :

Modelowanie parametryczne to tworzenie dedykowanych algorytmów opisujących przestrzenne formy za pomocą zestawu parametrów. Narzędzie to pozwala uzyskać wiele form różniących się od siebie konkretnymi cechami i wygenerowanych z użyciem jednego algorytmu. Dlatego niebawem projektanci zamiast tworzyć pojedyncze formy, będą się skupiać na projektowaniu przestrzeni rozwiązań. Użytkownicy natomiast będą te przestrzenie przeglądać i wybierać takie rozwiązania, które najlepiej spełniają ich potrzeby.

Prezentowana instalacja łączy w sobie elementy kreacji artystycznej, przypadku i matematycznego rygoru. Podobnie jak w naturze, tak i tutaj kody i nadrzędne zasady decydują o różnorodności form. Każdy z obiektów tworzących zawieszoną chmurę jest inny, choć stanowi część jednolitego modelu. ?Przestrzeń rozwiązań? to propozycja zmierzenia się z wielością jaką implikują nowe parametryczne narzędzia w projektowaniu. Sześćdziesiąt wydruków wykonanych w technologi 3D składających się na przestrzenną chmurę rozwiązań zostało wygenerowanych z użyciem tego samego algorytmu, ale każdy ma nieco inne parametry, przez co każdy jest niepowtarzalny.

Obiekty podlegają matematycznym transformacjom, mutują i przekształcają się w inne w ramach ściśle określonych zasad. Ich pozycja w przestrzeni odpowiada wartościom parametrów i tworzy kartezjański układ współrzędnych, gdzie każda z osi X, Y, Z przypisana jest do jednej, abstrakcyjnej cechy obiektów. Formy zostały wydrukowane a drukarkach RepRap w pracowni Jawor Design Studio. Można je złożyć samemu z powszechnie dostępnych części korzystając z dokumentacji dostępnej za darmo w internecie. Technologia RepRap jest jednym z istotnych czynników popychających współczesną kulturę materialną w stronę trzeciej rewolucji przemysłowej związanej z lokalną produkcją na żądanie.

Wszystkich zainteresowanych technikami fabrykacji i awangardowym designem serdecznie zapraszamy już od czwartku 8go marca !

Link do wystawy : http://bunkier.art.pl/?wystawy=ii-miedzynarodowe-biennale-architektury-wnetrz

 

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających proces produkcji modeli (każdy ma wymiary ok 10x10x7cm)

  2 Responses to “Przestrzeń rozwiązań – wystawa w Bunkrze Sztuki”

  1. Dzień dobry,

    Przemku używasz głowicy 0,35mm?
    Świetnie to wygląda. :)

  2. Nie, 0.5mm… ale wystarcza mi do wszystkiego. Przy niskiej warstwie (0.3mm i mniej) można wydrukować naprawdę precyzyjne detale.
    pozdrawiam!

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha