dremel

Zastanawiasz się nad kupnem drukarki 3d, ale nie wiesz co wybrać? Masz starego, zużytego RepRapa i chciałbyś znaleźć nowoczesnego następcę? Poniżej zamieszczamy przewodnik o tym, jak odnaleźć się w gąszczu modeli drukarek, na co zwracać uwagę i czego unikać.

zestawienie

Najpierw przedstawiamy zestawienie, a nawet kilka zestawień, dostępnych drukarek. Zaś w drugiej części tekstu zamieściliśmy wskazówki co do tego, co jest istotne gdy myślimy o sprawieniu sobie drukarki 3d. Przed decyzją i zakupem warto się z nimi zapoznać.

Zestawienia drukarek


sip4_cover_rgb3Zdecydowanie aktualnie najciekawszym przeglądem drukarek domowych jest zrobione kilka tygodni temu przez znany magazyn Make “
Ultimate guide to 3d printing“. Jest w nim 15 recenzji najpopularniejszych modeli, przy czym widać, że były one testowane na żywo przez piszących opisy, a spostrzeżenia są dogłębne i przemyślane. Jest tam też ranking i wskazanie drukarek-zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Dodatkowo w tym obszernym PDFie można się również zpoznać się z artykułami o konfiguracji tych maszyn, modelowaniu obiektów, skanowaniu 3d i o wielu innych rzeczach, które szanujący się drukarz znać powinien. Gorąco polecam lekturę i to nie tylko osobom początkującym!

Jeśli komuś byłoby tego mało, to można spojrzeć na kilka innych zestawień:

 • Serwis Engadget zrobił przegląd 24 modeli - jest znacznie bardziej powierzchowny, ale pozwala szybko zorientować się w cenach i ogólnych cechach maszyn.
 • Mrówczą pracę wykonują osoby tworzące stronę 3ders.com – aktualizowany na bieżąco spis obejmuje 136(!) modeli drukarek – przy tym, że wiele z nich to maszyny eksperymentalne lub niszowe, które nie są dostępne komercyjne. Choć jest tam tylko kilka podstawowych informacji (więcej gdy kliknąć na mało widoczną zakładkę “Details”), to daje ono pogląd na to, jak szeroki jest rynek drukarek domowych. 
 • Warto też może zerknąć na nieco już nieaktualne, a dające dobry wgląd w ewolucję rynku zestawienie na stronie reprap.org

Wreszcie przypomnę, że Polacy nie gęsi i swoje drukarki mają. Kupienie rodzimej drukarki 3d nie tylko wspiera polski biznes, ale także umożliwia często bezpośredni transfer wiedzy od producenta przy zakupie, ułatwioną obsługę klienta oraz szybki dostęp do ewentualnych części zamiennych i przyszłych upgreadów. Ponadto ceny polskich maszyn są szczególnie konkurencyjne, jeśli wziąć pod uwagę, że zakup drukarki spoza terenu Unii Europejskiej wiąże się z dodatkowym cłem importowym i VATem.

Szczególnie godni polecenia są tu dwaj producenci:

zmorphZMorph – maszyna o tej nazwie stworzona została przez firmę współpiszącego ten blog Przemka Jaworskiego. Szczególne cechy tej opartej o ogólny schemat RepRap Prusa drukarki to:

 • bardzo stabilna rama,
 • innowacyjna i łatwo wymienialna głowica drukująca (pozwala m.in. na szybką zmianę drukarki we frezarkę CNC), oraz
 • unikalna zamykalna komora grzejna nadająca drukarce futurystyczny wyląd.

Ta ostatnia pozwala na budowanie z ABSu dużych wydruków bez obaw o odkształcenia i pęknięcia, jakie często występują przy tego typu obiektach. O jej niezawodności i wydajności zMorpów może świadczyć choćby ten giantyczny (największy na świecie?) wydruk zrobiony na “stadzie” zMorphów.

biboneUnique Design – firma o ugruntowanej pozycji na polskim rynku druku 3d oferująca dwa modele: niskobudżetowy podrasowany RepRap Prusa Mendel oraz BiBONE (Bigger is Better) oferującą rzadko spotykaną na wśród drukarek hobbistycznych objętość zadruku – 30x30x30cm czyli ponad 3 razy więcej niż zdecydowana większość konkurencji. Obie drukarki mają bardzo solidne konstrukcje, a na forum mojreprap.pl dostępne są porady, tak od rosnącej grupy posiadaczy rzeczonych maszyn, jak i od samego konstruktora, zawsze pomocnego Krzysztofa Dymianiuka.

Na koniec tej sekcji warto wspomnieć również o innych polskich komercyjnych  inicjatywach takich jak choćby RapCraft, rozwijający się CB-Printer oraz o wielu osobach, które sprzedają zestawy czy gotowe drukarki na Allegro.

Wskazówki przy wyborze drukarki

Skoro jest tyle drukarek, to czym się kierować przy wyborze spośród nich? Poniżej jest garść elementów, na które warto zwrócić uwagę. Kolejność elmenetów mniejwięcej odzwierciedla istotność przy braniu ich pod uwagę w czasie dokonywania wyboru.

formlabs-form-1-printer-1

Technologia. Aktualnie zapewne 99% drukarek hobbistycznych to drukarki FDM czyli drukujące z topionego plastiku. Jednak od kilku miesięcy na scenie pojawiły się stosunkowo niedrogie drukarki SLA czyli używające swiatła, aby selektywnie zestalać płynną żywicę fotoutwardzalną.

Na pierwszy kwartał 2013 technologia SLA reprezentowana przez 2 czy 3 modele ma odrobinę lepszą jakość powierzchni i zdolność do odwzorowywania detali. Jest to jednak okupione szeregiem minusów:

 • jest to technologia niesprawdzona w bojach, ma wciąż niewielką społeczność mogacą udzielić pomocy,
 • wydruki są mniej lub bardziej półprzeźroczyste i nie ma specjalnie wyboru kolorówi,
 • materiał do druku jest 5-10 (~500zł/litr) razy droższy niż plastik do FDM.

Jeśli któraś z tych cech jest blokerem trzymaj się na razie wypróbowanego FDM. Zakładam, że tak właśnie zrobisz i opiszę zdecydowaną większość  poniższych uwarunkowań właśnie dla maszyn FDM.

Koszt zakupu. Najprostszego RepRapa można złożyć już za jakieś 1600 PLN, ale dążąc do minimalizacji kosztów nie oczekuj absolutnej jakości czy kosmicznych osiągów. Przygotuj się, też na włożenie kilku tygodni swojego czasu (patrz punkt Trudność budowy). Czasem warto wydać trochę więcej na sprawdzony i dopracowany model. Rozsądny sprzęt może kosztować około 3-4 tysięcy PLN, a topowe na dziś modele są droższe. Pamiętaj, że maszyny ściągane zza oceanu czy z Chin będą podlegały cłu i VATowi co podniesie cenę o około 30%-35% w stosunku do wyrażonej w USD. 

buildingTrudność budowy. Można tu odnaleźć trzy kategorie:

 • Drukarki, które są gotowe do druku po rozpakowaniu paczki. Jest takich coraz więcej.
 • Kompletne zestawy do składania wg instrukcji – zwykle zajmuje to 1-3 dni i wymaga stosunkowo niedużych (klasy “IKEA plus”) umiejętności technicznych,
 • Indywidualne pozyskiwanie poszczególnych części i komponentów do budowy. Wszystkie drukarki markowane jako open hardware można zbudować w ten sposób. Jest to zazwyczaj tańsze, trzeba się jednak przygotować się na znacznie większą, niż przy zestawie do składania, ilość pracy i większe wyzwania techniczne.

Co ważne trudność budowy nie odnosi się do kalibracji, fine-tuningu drukarki i nauki drukowania, a tylko do jej podstawowego uruchomienia. Jeśli nie masz wcześniejszych doświadczeń z drukarkami to mogą minąć dni, tygodnie, a nawet miesiące zanim Ty i Twoja drukarka wypracujecie metody współpracy i będziesz w pełni zadowolony z wydruków. Jest to szczególnie prawdziwe dla modeli składanych samodzielnie, ale nie tylko. Po prostu trzeba pracowicie wspiąć się na krzywą nauki. Oczywiście pomoże w tym społeczność internetowa oraz ewentualny pobliski znajomy mający drukarkę i doświadczenia z nią związane. Pomóc może też wycieczka na któreś z coraz liczniejszych wydarzeń, pokazów i warsztatów drukarkowych.

Cechą trudną do skwantyfikowania, acz bardzo ważną jest niezawodność drukarki. Nie są dostępne żadne twarde dane na ten temat i dlatego niezawodność poszczególnych modeli jest trudna do oceny. Ogólnie rzadko się słyszy o tym, by jakaś drukarka popsuła się “na amen”, a jeśli już coś się stanie to dostępne są części zamienne (albo można je sobie wręcz wydrukować). Natomiast w większości maszyn, posiadacz powinien być przygotowany na drobne, kilkuminutowe naprawy/poprawki czy oliwienie co kilkanaście-kilkadziesiąt godzin pracy (coś jak serwisowanie samochodu). Można spekulować, że gotowe drukarki/zestawy przygotowywane “fabrycznie” mogą cechować się mniejszymi problemami niż składane indywidualnie, ale jak zawsze zależy to od wielu czynników takich jak precyzja wykonania części czy umiejętności techniczne posiadacza drukarki.


sizeWielkość obszaru wydruku
. To ważny parametr, ale nie tak ważny jak się może wydawać. Oczywiście większe jest lepsze, ale:

 • niewiele osób buduje bardzo duże wydruki z powodu czasu ich budowy oraz rosnącej możliwości, że coś pójdzie nie tak w trakcie druku,
 • wiele dużych obiektów 3d może zostać z powodzeniem podzielona na mniejsze, mieszczące się w obszarze wydruku, części.

Prędkość druku. Rrozumiana jako “feedrate” czyli prędkość przesuwu głowicy w czasie druku. To bardzo ważny parametr, bo choć na końcu tak czy inaczej dostaniemy wydruk, to w codziennym używaniu ważne jest czy tworzeniu go spędzisz godzinę czy dziesięć. Szybkość wydruku limitowana jest momentem obrotowym silników, masą(inercją) przesuwanej głowicy oraz przede wszystkim solidnością budowy drukarki. To ostatnie jest ważne dlatego, że przy większych prędkościach maszyna może wpadać w wibracje, które są jak na dłoni widoczne na wydrukowanym obiekcie. Im szybciej da się drukować bez wprawiania maszyny w drgania tym mniej życia tracimy na czekanie na druk. Warto byś spojrzał na rekomendowane przez producenta prędkości druku (i przyjął, że marketing jednak różne ma oblicza ;-)

viki-lcd-control-interface-for-3d-printer-4Sterowanie. Domyślnie większość drukarek jest w czasie pracy sterowanych komendami z komputera poprzez kabel USB co wymaga, żeby był on blisko drukarki przez cały czas wydruku.

Niektóre modele mają możliwość przeniesienia komend w postaci pliku na karcie SD lub pendrive USB. Takie rozwiązanie pozwala na to, żeby do samego druku nie był potrzebny podłączony komputer, co istotnie ułatwia pracę z drukarką. Komputer potrzebny będzie jednak oczywiście do uprzedniego wygenerowania pliku z komendami. Ponadto rozwiązania oparte o kartę SD/pendrive w niewielkim, ale widocznym stopniu polepsza jakość druku eliminiując mikro-opóźnienia jakie generuje bezpośrednie sterowanie z komputera.

Są wreszcie drukarki które wyposażone są w panel LCD pozwalający na odczyt parametrów i sterowanie pracy drukarki. Jest to szczególnie przydatne gdy korzystamy z karty SD/pendrive, gdyż wtedy całkowicie uniezależniamy się od komputera w trakcie druku.

Popularność im więcej podobnych nam osób posiada dany model tym łatwiej o porady i większa pewność, że dana firma rozwiazała częste, powtarzające się u użytkowników problemy.

Dokładność druku to istotna cecha drukarki. Producenci podają często przy swoich drukarkach rozdzielczość poziomą o oszałamiających wartościach liczonych w tysięcznych częściach milimetra. Nie daj się zwieść – to czy drukarka ma dokładność poziomą 0,01 czy 0,001mm nie ma znaczenia.

Bardzo ważnym parametrem jest za to wysokość warstwy. Im mniejsza wysokość tym więcej warstw mieści się na milimetrze i tym są one mniej widoczne, co daje optycznie gładsze powierzchnie. W teorii każda drukarka pozwala na dowolnie małe wysokości warstw, ale w praktyce bywa z tym różnie, bo kluczową rolę zaczynają odgrywać tutaj takie elementy jak wibracje, naciąg pasków, jakość zębatek itp. Pamiętaj też, im niższe warstwy tym więcej ich trzeba w obiekcie, co wydłuża czas druku.

Na precyzję druku do pewnego stopnia wpływa też średnica dyszy w głowicy przez którą wypływa ścieżka plastiku. Im mniejsza tym mniejsze szczegóły można drukować, ale druk będzie trwał dłużej. Zazwyczaj drukarki FDM używają dysz z wylotem 0,4-0,5mm, ale często można wymieniać dysze, aby ten konkretny wydruk zrobić np. w o,2mm. Z kolei większe dysze np. 0,8mm będą pozwa na drukowanie szybciej. Niektóre modele drukarek pozwalają na łatwą wymianę dyszy, podczas gdy inne nie. Możliwość wymiany dyszy nie ma może kluczowego znaczenia w większości zastosowań, ale może być miłym bonusem.

rep10Podwójne głowice. Standardowo stosowana pojedyncza głowica powoduje, że cały obiekt, który budujemy będzie typowo złożony z jednego rodzaju materiału. Przy pojedynczej głowicy możliwe jest co prawda żonglowanie kolorami plastiku, aby otrzymać takie efekty, ale niewiele więcej da się zrobić.

Podwójna głowica daje możliwość druku w dwóch kolorach. Jednocześnie można w jednej z dwóch głowic użyć specjalnego, rozpuszczalnego w wodzie plastiku. Dzięki temu możliwe jest budowanie obiektów, które dla drukarki z jedną głowicą będą bardzo trudne lub wręcz niewykonalne np. ze względu na przewieszki. Niestety plastik ten jest dość drogi.

Ogólnie w stanie na dziś druk dwugłowicowy nie jest tak potrzebny/popularny jak mogłoby się wydawać i można powiedzieć, że dla większości osób nie jest to istotna cecha drukarki.

dremelWymienne głowice. Coraz więcej drukarek pozwala na zmianę tradycyjnej głowicy na taką, która umożliwia druk np. czekoladą czy nawet masą ceramiczną. Można też spotkać przystawki do zamontowania wrzeciona z frezem i zmiany drukarki na (jednak ograniczoną w możliwościach) wycinarkę/grawerkę CNC. Widzi się też uchwyty na pisak montowany w celu rysowania a’la ploter. Zazwyczaj, choć nie zawsze, takie upgready są dziełem użytkowników drukarki i jeśli istnieją, to można je ściągnąć i drukować/budować na swoje potrzeby. Jeśli takie alternatywne funkcje są pożądane, to być może warto przeklikać Thingiverse w poszukiwaniu gotowych rozwiązań dla danego modelu drukarki.

Surowiec do druku. Choć ilość materiałów od druku rośnie, to podstawowy wybór dla drukarek FDM sprowadza się w zasadzie do druku z:

 • PLA – biodegradowalny (w skali dziesięcioleci) plastik robionego ze skrobi kukurydzianej (ratujmy Matkę Ziemię!). PLA jest zaskakująco odporny chemicznie i ma rozsądne, choć nie oszałamiające, parametry mechaniczne. Minusem PLA jest niska odporność termiczna i już w 70-80C robi się nieco plastyczny. Zaletą tego surowca jest niski skurcz przy stygnięciu, co w praktyce ułatwia drukowanie dużych modeli. PLA pozwala też na drukowanie z niższą warstwą, co walnie przyczynia się do jakości powierzchni wydruku. Dla niektórych istotny może też być fakt, że PLA jest bezwonny przy druku.
 • ABS – to plastik o lepszych parametrach mechanicznych i termicznych niż PLA. Jednak okupione to jest nieco większym skurczem, co utrudnia, a czasem uniemożliwia drukowanie dużych obiektów (szczególnie bez komory cieplnej). Trudno jest drukować z ABS warstwą mniejszą niż 0,1-0,15mm. Z dugiej strony jednak ABS jest podatny na wiele rozpuszczalników w tym na na aceton. Ostrożna kąpiel wydruku w oparach acetonu może dać takie rewelacyjne rezultaty.

Jeden i drugi rodzaj plastiku dostępny jest w wielu kolorach łącznie z upiornym zielonym świecącym w ciemności czy półprzeźroczystym. ABS kosztuje od 45zł/kg, a PLA można znaleźć za 50zł. Właściwie wszystkie drukarki z powodzeniem radzą sobie z oboma rodzajami, choć obecność podgrzewanego stolika jest praktycznie niezbędna druku elementów z ABS (a i przy większych obiektach z PLA nie zaszkodzi). Ponadto z PLA lepiej się drukuje, gdy przy głowicy jest wiatraczek chłodzacy ścieżkę wyplutego plastiku. To czy drukarka używa materiału (filament) o średnicy 3mm czy 1,75mm ma mniejsze znaczenie, choć są głosy, że 1,75mm ma pewne marginalne zalety.

Hardware/ Software. Jeśli chcemy złożyć drukarkę samemu kupując części, to oczywiście interesują nas drukarki spod znaku open hardware/open source, czyli takie, które oficjalnie udostępniają zestawienie części i rysunki wykonawcze i w konsekwencji obsługiwane są darmowymi, publicznie dostępnymi programami. Drukarki o otwartej architekturze są też częściej modyfikowane i ulepszane przez użytkowników, więc można spodziewać się, że posiadacze będą nieco bardziej “technicznie świadomi” i skłonni do pomocy (bo pewnie sami jej potrzebowali przy budowie). Zamknięty software nie musi oznaczać nic złego, choć ograniczy nasz wybór do programu rozwijanego przez producenta drukarki.

Wymiary zewnętrzne  Jeśli przestrzeń biurkowa jest niewielka warto przemyśleć sprawę. Wymiary mogą nie uwzględniać zasobnika/szpuli na plastik. Takie zasobniki trzymane są czasem poza obrysem samej drukarki i mogą mieć wielkość porównywalną z dużym garnkiem.

Jak widać parametrów do wzięcia pod uwagę jest sporo. Jeśli masz jakieś pytania czy doświadczniea w związku z wyborem drukarki, to zparaszam do opisania ich w komentarzu.

  18 Responses to “Zestawienie domowych drukarek 3d. Przewodnik kupującego – wydanie 2013.”

 1. jaki jest poziom sterowania ; z komputera, cd. pendive’a. czy pracuje
  z softwear’u, czy kopiarki z modelu? narazie tyle. POZDRAWIAM

  • W sekcji Sterowanie w tekście jest to wyjaśnione. Do kopiowania z istniejącego modelu potrzebny jest jeszcze skaner 3d (np. David Laserscanner) i… trochę czasu. Nie ma co oczekiwać, że skaner + drukarka będą działały tak niezawodnie jak ksero.

 2. Witam
  Potrzebuję ofertę na drukarkę zMorph 3d do przetargu.
  Interesuje mnie cena, koszt i termin dostawy.
  Pozdrowienia.
  Andrzej Hennel

 3. Witam,
  proszę o ofertę na drukarkę zMorph 3d. Koszt i informacje.

 4. Witajcie. Nie jestem za bardzo zorientowana w drukarkach 3d. Znalazłam na internecie taka: http://sklepkomputerowy.seb-comp.pl/drukarki-3d/72-drukarka-3d-gate-lublin-zlozona.html . Jak myślicie czy to opłacalny zakup? Czy sprawdziła się w Waszych firmach??

 5. Dobre wrażenie robi marka XYZ Printing. Wypuścili bardzo dobre drukarki 3D w przystępnej cenie. Mam od nich model da Vinci, jeden z pierwszych jaki wyszedł i wszystko jest w porządku. Pracuje na pełnych obrotach, żadnych awarii, żadnych problemów. Kupowałem przez serwis http://www.aemca.pl. Tu mają oryginalne rzeczy wraz z oprogramowaniem i serwisem.

 6. Witam potrzebuję drukarkę która pozwoli nam grawerować i wycinać w laminatach grawerski lub folii grawerskiej itp.
  Pozdrawiam Michał

 7. Jak dla mnie niestety drukarki 3d są jeszcze za drogie ;( a jako że widzę w nich potencjał chciałem zobaczyć na własne oczy przedmiot wydrukowany na takim sprzęcie. Jako że troszkę zajmuję się projektowaniem postanowiłem skorzystać z platformy 3D Desingers.Wszystko dzieje się online, wyłam projekt(można także wybrać z szablonów) potem wycena i jej akceptacja(lub nie) i paczuszka do domu. Efekt zaskakujący przedmiot wykonany z żywicy robi wrażenie ;) mój projekt został pięknie odzwierciedlony.

 8. Drukarki od AEMCA są bardzo dobrej jakości, a ceny w porównaniu z innymi konkurencyjnymi na rynku markami o wiele niższe. U nas w firmie mamy drukarkę model da Vinci 1.0 A i sprawuje się swietnie, wydruk wysokiej jakości, nie mamy nic do zarzucenia. Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się takiej jakości wydruku za tę cenę, jesteśmy mile zaskoczeni. :)

 9. Jak na razie najlepsze okazały się drukarki firmy 3D SYSTEMS, mamy w biurze ten model http://www.3dsystemspolska.pl/index.php/cubex
  Nie mają sobie równych jeśli chodzi o jakość, cena też jest przystępna.

 10. Zakupiłam drukarkę 3D model da Vinci firmy Aemca i jestem bardzo zadowolony. Świetna jakość druku, niska cena i solidny sprzęt.

  • Też mam ten model i uważam, że na prawdę było warto ją kupić. Łatwo wymienia się kartridże, ma 12 kolorów filamentu i jest tak super prosta w obsłudze. Mega :D

 11. Kupiłem sobie model Cube http://www.3dsystemspolska.pl/index.php/cube na Cad Mechu, drukarka jest świetna, jakość wydruków wysoka, tym bardziej, że i cena bardzo przystępna.

 12. Drukarki 3D Systems są dobre. Przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń :)
  Nie wiem czy można je kupić gdzieś indziej niż na stronie Cad Mecha, chyba nie.
  Jestem zadowolony z tej, którą u nich kupiłem.

 13. Polecam firmę http://wydruki3ddlakazdego.pl/ kupowałem u nich ostatnio Filament ABS i Filament PLA. Mają duży wybór świetnych drukarek.

 14. A ja wybrałem polską drukarkę 3D wykonaną z polskich .elementów a nie chińskich jak to często niestety bywa. Mam przynajmniej pomoc techniczną w kraju i świadomość, że kupiłem dobrej jakości urządzenie.Zresztą nie tylko ja chwalę 3DGence za wykonanie i jakość wydruków. Czytałem na ten temat wiele recenzji przed kupnem i nie żałuję swojego wyboru.

 15. Bardzo dobre zestawienie. Do 300 zł polecam coś Canona albo urządzenie wielofunkcyjne.

  Pozdrawiamy: https://agencja-display.pl.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha