Feb 262013
 

Ciekawą koncepcję napędu głowicy zrealizował ostatnio południowoafrykański hacker Quentin Harley w swojej maszynie SCARA RepRAP.

scara-3d-printer

Dużą zaletą takiego rozwiązania (układ nożycowy?) jest to, że napęd znajduje się tylko z jednej strony stołu. To ułatwia dostęp do drukowanego obiektu i w teorii pozwala na łatwe przeskalowanie drukarki do większych rozmiarów tak w poziomie jak i w pionie (choć oczywiście sztywność i rozdzielczość są tutaj istotnymi czynnikami). Ujmuje też prostota rozwiązania, oraz to jak wiele elementów tej maszyny jest drukowalnych. Co do potencjalnych minusów, to zastanawiam się jak całość zachowa się przy większych prędkościach.

To rozwiązanie nie ma może elegancji ruchów cechującej coraz popularniejszy napęd delata, ale dobrze się spisuje w praktyce jak widać na poniższym filmie. Być może sprawdzi się ono dla specyficznych typów drukarek.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

  One Response to “SCARA – nowatorska drukarka”

  1. Gość użył dosyć zaskakujących materiałów. Ramię wygląda super profesjonalnie i stabilnie a cała reszta zbita ze sklejki. Nie zmienia to faktu, że pomysł ciekawy ale niewiele wnosi do samej idei. Wciąż głowica zasuwa jak wściekła we wszystkie strony a na samej tacce dzieje się niewiele.

    Tak sobie pomyślałem, że gdyby drukować w zbiorniku zamiast na płaskiej tacce i każdy wydruk rozpoczynać od kilku słupków by nie tworzyły się suche komory to dałoby się uzyskać substancję podporową zalewając systematycznie naczynie wodą do odpowiedniego poziomu. Można zastosować zasadę naczyń połączonych. Zbiornik z tacką idzie w dół i samoczynnie wlewa się do niego więcej wody. No chyba, że warstwa z cienkiej głowicy się nie utrzyma. Jeśli chodzi o druk 3D to póki co jestem tylko teoretykiem.

    Próbował ktoś drukować na wodzie?

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha