Budujemy RepRapa – wersja Mendel

 Posted by przemek on 11 February 2011  reprap  Add comments
Feb 112011
 

Mendel wersja ‘classic’

Tutorial, lub też dziennik z ‘podróży’, część pierwsza.

Zastanawiałem się przez pewien czas, jaką wersję wybrać do kolejnego ‘pokolenia’ drukarki, którą posiadam. Powstała bowiem niedawno inna wersja klasycznego modelu Mendel, przeprojektowana przez czeskiego DJa i konstruktora o ksywie ‘PrusaJr’, tak aby jej konstrukcja była dużo lżejsza i mniej skomplikowana.

Większość informacji, listy potrzebnych części, oraz instrukcje są pod adresem http://reprap.org/wiki/Prusa_Mendel (a także dużo nagrań video z demonstracją kolejnych kroków składania). Według komentatorów, będzie to najbardziej popularna wersja sprzedawana na portalu eBay w 2011 roku (!).

Mimo wszystko stwierdziłem jednak, że zdecyduję się na wersję klasyczną, a to z kilku powodów. Po pierwsze, Prusa bazuje na całkowitym braku łożysk, zamiast tego używa specjalnych tulejek (bushings), które muszą zostać wydrukowane z PLA. Ja niestety mam narazie na składzie tylko ABS, więc ta wersja odpada.

Poza tym mam już doświadczenie w składaniu wersji oryginalnej, więc stwierdziłem, że będzie bezpieczniej wykonać to na czym się trochę znam :-)

Zacząłem więc od części poniżej, które posłużą do zbudowania ramy :

Do wydrukowania pierwszych części posłużyłem się klasycznym Mendlem (częściowo wyciętym laserem), którego budowałem przez ostatnie kilka miesięcy. Oto zdjęcia zrobione podczas drukowania narożników głównej ramy :

oraz video:

Linki do tych elementów są tu: http://www.thingiverse.com/thing:5094

Oczywiście można się pokusić o wykonanie tych części ręcznie, na podstawie modelu 3D. Jest to jak najbardziej możliwe, chociaż na pewno pracochłonne.

Potem wydrukowałem kolejne części opisane w sekcji ‘Frame’ pod tym linkiem.

Aby wykonać kolejny krok, konieczna jest wizyta w Castoramie :-) Kupiłem kilkadziesiąt nakrętek i podkładek M8, oraz 6 prętów gwintowanych M8. Trzeba uciąć : 2 pręty o długości 440 MM (na rysunku w pliku z wymiarami jest on oznaczony jako A), 6 prętów 370mm (do złożenia ‘trójkątów’), 4 pręty 294mm, 2 pręty 355mm, oraz 2 pręty 418mm.

Jeśli używamy elementów wydrukowanych innym RepRapem, należy pamiętać, aby przygotować otwory – najlepiej przewiercić je, żeby usunąć ze środka nadmiar plastiku.

Korzystając z rysunków instruktażowych bardzo łatwo można zbudować oba trójkąty. Trzeba pamiętać o odpowiedniej orientacji elementów osi Z! (uchwytu silnika Z oraz obu gwintowanych osi!)

Po złożeniu całości, rama wyglądać będzie mniej więcej tak :

Więcej w następnych odcinkach!

  One Response to “Budujemy RepRapa – wersja Mendel”

  1. [...] pokazujący krok po kroku budowę drukarki RepRap Mendel w wersji Prusa. Publikowałem już podobny tutorial w przeszłości, dotyczący klasycznego ‘Mendla’ (drukarka działa już na Wydziale [...]

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha