Powstały w 2005 roku projekt taniej, open source’owej drukarki 3d pod nazwą RepRap szybko zdobył olbrzymią popularność. Od tego czasu RepRap jest używany oraz stale rozwijany i ulepszany przez tysiące entuzjastów na świecie, a o tym jak samemu zbudować w domu jedno z ostatnich jego wcieleń: znakomity model Mendel Prusa, już pisaliśmy na tym blogu.

Ale nie tylko RepRapem żyje obecnie świat domowego druku 3d. Jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne mutacje drukarek zainspirowanych swoim dostojnym przodkiem. Część projektów podtrzymuje tradycję open source, część stała się produktami komercyjnymi (przykładem prężnej firmy jest np. MakerBot), a niektóre idą ścieżką pośrednią (jak na przykład posiadany przeze mnie Ultimaker).

Kiedy zobaczyłem pełne drzewo rodowe następców i kuzynów RepRapa nie mogłem się oprzeć skojarzeniu z drzewem ewolucji ziemskiego życia. W szczególności nagłe zwiększenie się różnorodności modeli drukarek w ciągu ostatnich 3-4 lat przypomina podobne zjawisko wśród gatunków zwierząt i roślin zwane eksplozją kambryjską, które wg wielu naukowców miało miejsce 500 milionów lat temu. Jeśli pociągnąć analogię dalej to można przewidywać, że część modeli drukarek wyginie niczym dinozaury czy krowy szablozębne. Ale te, które przetrwają będą rozwijać się dalej. W jakim kierunku? To temat na osobne rozważania.

Na razie spośród istniejących pięciu technologii druku 3d taki entuzjazm i popularność dotyczy tylko technologii modelowania poprzez osadzanie płynnego tworzywa (Fused Deposition Modeling -FDM), ale być może z czasem rozciągnie się również na inne sposoby. Czas pokaże, a drogę wskażą zapewne upływające daty ważności kolejnych patentów.

 

  One Response to “Nie tylko RepRap – eksplozja kambryjska wśród drukarek”

  1. [...] roku temu, w jednym z pierwszych wpisów na Designfutures, mówiliśmy o „eksplozji kambryjskiej” czyli o wykładniczym wzroście ilości dostępnych modeli drukarek. Idąc dalej ewolucyjną [...]

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha