Użytkownik taulman, znany ze stworzenia opisywanej u nas wysokotemperaturowej drukarko-frezarki o wdzięcznej nazwie 2BEIGH3, ogłosił rozpoczęcie przed-sprzedaży drutu 3 mm z nylonu.

Nowy materiał o oznaczeniu “taulman 618″ w naturlanym białym kolorze ma być drukowalny w temperaturach około 240-250C (a więc osiągalnych dla typowych hot-endów z izolatorem z PEEK). Twórca podkreśla kluczowe właściwości nowego materiału:

 • rewelacyjną jakość wykończenia powierzchni, oraz
 • bardzo dużą (lepszą niż ABS) wytrzymałość mechaniczną i chemiczną – w tym pełną odporność na żywice odlewnicze.
Z wstepnych testów wynika, że wydruki z nylonu bardzo dobrze poddają się obróbce skrawaniem (np. gwintowaniu), zaś cienkościenne obiekty posiadają pewną elastyczność, która bardzo dobrze nadaje się np. na formy do odlewów.
A najlepsze w nowym materiale jest to, że nylonowy drut, którego wsysyłki mają się zacząć za dwa tygodnie, będzie kosztował ~40 USD za kilogram. Będzie to poziom nieco tylko wyższy do kosztów dobrego ABSu/PLA. A można się spodziewać, że jak wszystkie nowości, materiał ten stanieje z czasem.

Nylon dołącza więc do nowatorskich materiałów do druku takich jak rozpuszczalny PVA, gumopodobny “LIKE flexible“, przewodzący prąd (choć z wysokim oporem) ABS czy najnowszy drewnopodobny wynalazek z Niemiec. Wydaje się, że niewysoka cena oraz interesujące właściwości nylonu przyczynią się niebawem do jego dużej popularności w środowisku drukarzy.

Osobiście nadal uważam, że strzałem w dziesiątkę będzie jednak materiał, który pozwoli na druk naczyń kuchennych odpornych na temperaturę i bezpiecznych, jeśli chodzi o kontakt z żywnością. Wszak większą część dizajnerskich gadżetów w sklepach stanowi wyposażenie kuchenne. Może będzie to akryl? Zobaczymy. Jestem pewien, że już wkrótce :-)

  4 Responses to “Nylon – nowy materiał do druku”

 1. Problem jest taki ze opary nylonu są toksyczne i zawierają miedzy innymi cyjanowodór.

  • Na faq nowego materiału (ciekawa lektura) jest napisane, że testowali i raczej nic wrednego się z tego konkretnego materiału nie ulatania przy druku.

   Are there fumes and odors?

   The taulman polyamide materials give off almost no odor as compared to ABS. Most residual odors come from the humidity (water) that boils or steams off during printing and 618 had no measurable HCN.
   When printing with ABS, Nylon, PLA or any material, we are changing the state of elements with temperature, so make sure you vent all fumes and odors.

 2. Juz testujemy :) Na wszelki wypadek trzeba w dobrze wentylowanym miejscu drukowac z nylonu. Cienkie warstwy – bardzo elastyczny, grube – duża wytrzymałość nię pęka jak ABS czy PLA. Wkrotce będzie artykuł :)

 3. Czy przypadkiem żyłki do podkaszarek nie są z nylonu właśnie ?

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2011 Suffusion theme by Sayontan Sinha