Mendel wersja ‚classic’
Tutorial, lub też dziennik z ‚podróży’, część pierwsza.
Zastanawiałem się przez pewien czas, jaką wersję wybrać do kolejnego ‚pokolenia’ drukarki, którą posiadam. Powstała bowiem niedawno inna wersja klasycznego modelu Mendel, przeprojektowana przez czeskiego DJa i konstruktora o ksywie ‚PrusaJr’, tak aby jej konstrukcja była dużo lżejsza i mniej skomplikowana.
Większość informacji, listy potrzebnych części, oraz instrukcje są pod adresem http://reprap.org/wiki/Prusa_Mendel (a także dużo nagrań video z demonstracją kolejnych kroków składania). Według komentatorów, będzie to najbardziej popularna wersja sprzedawana na portalu eBay w 2011 roku (!).
Mimo wszystko stwierdziłem jednak, że zdecyduję się na wersję klasyczną, a to z kilku powodów. Po pierwsze, Prusa bazuje na całkowitym braku łożysk, zamiast tego używa specjalnych tulejek (bushings), które muszą zostać wydrukowane z PLA. Ja niestety mam narazie na składzie tylko ABS, więc ta wersja odpada.
Poza tym mam już doświadczenie w składaniu wersji oryginalnej, więc stwierdziłem, że będzie bezpieczniej wykonać to na czym się trochę znam
Zacząłem więc od części poniżej, które posłużą do zbudowania ramy :
Do wydrukowania pierwszych części posłużyłem się klasycznym Mendlem (częściowo wyciętym laserem), którego budowałem przez ostatnie kilka miesięcy. Oto zdjęcia zrobione podczas drukowania narożników głównej ramy :
oraz video:
Linki do tych elementów są tu: http://www.thingiverse.com/thing:5094
Oczywiście można się pokusić o wykonanie tych części ręcznie, na podstawie modelu 3D. Jest to jak najbardziej możliwe, chociaż na pewno pracochłonne.
Potem wydrukowałem kolejne części opisane w sekcji ‚Frame’ pod tym linkiem.
Aby wykonać kolejny krok, konieczna jest wizyta w Castoramie Kupiłem kilkadziesiąt nakrętek i podkładek M8, oraz 6 prętów gwintowanych M8. Trzeba uciąć : 2 pręty o długości 440 MM (na rysunku w pliku z wymiarami jest on oznaczony jako A), 6 prętów 370mm (do złożenia ‚trójkątów’), 4 pręty 294mm, 2 pręty 355mm, oraz 2 pręty 418mm.
Jeśli używamy elementów wydrukowanych innym RepRapem, należy pamiętać, aby przygotować otwory – najlepiej przewiercić je, żeby usunąć ze środka nadmiar plastiku.
Korzystając z rysunków instruktażowych bardzo łatwo można zbudować oba trójkąty. Trzeba pamiętać o odpowiedniej orientacji elementów osi Z! (uchwytu silnika Z oraz obu gwintowanych osi!)
Po złożeniu całości, rama wyglądać będzie mniej więcej tak :
Więcej w następnych odcinkach!
[...] pokazujący krok po kroku budowę drukarki RepRap Mendel w wersji Prusa. Publikowałem już podobny tutorial w przeszłości, dotyczący klasycznego ‘Mendla’ (drukarka działa już na Wydziale [...]